BrandýsDnes.cz
BrandýsDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Parním vlakem NTM za císařem a králem Karlem I. Habsburským a za následníkem trůnu Františkem Ferdinandem d´Este

09.05.2024
Praha - V sobotu 18. května 2024 vyjede parní vlak Národního technického muzea do Brandýsa nad Labem na "Audienci u císaře Karla I." a v neděli 19. května 2024 romantickou cestou podle Sázavy do Benešova na akci za Františkem Ferdinandem d'Este na zámek Konopiště.
Foto: mk.gov.cz
Vlak bude tažen parní lokomotivou 464.102 "Ušatá" z roku 1940 a zařazen v něm bude salonní vůz AZA 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d'Este z roku 1909, který bude tento víkend k vidění na trati naposled.

18. května 2024

TRASA TAM: Praha Masarykovo nádraží (7.00) - Praha Vysočany - Měšice u Prahy - Neratovice (8.09-9.05) - Brandýs n. Labem (9.30)

TRASA ZPĚT: Brandýs n. Labem (15.00) - Neratovice - Měšice u Prahy - Praha Vysočany - Praha Masarykovo nádraží (17.05)

Na nádraží Neratovice vznikne tzv. fotopoint. Místo bude vhodné k pořízené fotografií vlaku. Cestující se pak v Brandýse mají možnost připojit k velkolepému programu akce Audience u císaře Karla I. s průvodem do Staré Boleslavi a po předložení vstupenky z vlaku NTM jim bude tento den poskytnuto zlevněné vstupné na prohlídku zámku Brandýs n. L.: plné na 100 Kč, snížené na 50 Kč. Vlak bude v Brandýse nad Labem po dobu akce vystaven a do salonního vozu bude možné nahlédnout z pódia.

19. května 2024

TRASA TAM: Praha Masarykovo nádraží (7.00) - Praha Braník - Vrané n. Vltavou - Jílové u Prahy - Týnec n. Sázavou - Čerčany - Benešov u Prahy (10.15)

TRASA ZPĚT: Benešov u Prahy (16.10) - Čerčany - Strančice - Praha Vršovice - Praha Hlavní nádraží (17.37)

Do Benešova u Prahy se vlak vydá po oblíbené trati tzv. Posázavským pacifikem. Projede romantickou tratí dokončenou v roce 1900, která je známá vyhlídkou na sázavský kaňon, množstvím tunelů a jedním z nejvyšších kamenných mostů v Evropě - viaduktem Žampach. Na nádraží v Benešově bude k vidění nová panelová výstava "Habsburkové na kolejích", která vznikla ve spolupráci se Správou železnic, s. o., a s Národním památkovým ústavem. Státní zámek Konopiště připravil mimořádné prohlídky pod názvem "Cestování v čase". Doprava z nádraží na zámek bude zajištěna. Jízda vlakem a mimořádné prohlídky na zámku Konopiště jsou součástí programu čtrnáctého ročníku projektu Národního památkového ústavu "Po stopách šlechtických rodů: Habsburkové - domovem i v Českých zemích". Vlak bude v Benešově u Prahy po dobu akce vystaven a do salonního vozu bude možné nahlédnout z pódia. Zpět vlak pojede kratší trasou.

Soupravu vlaku, který povede parní lokomotiva 464.102 "Ušatá" z roku 1940, tvoří osobní vůz se služebním oddílem řady BDa z roku 1974, vozy řady Bai z let 1973-74, lehátkový vůz s bufetovým oddílem BRcm z roku 1984 a rychlíkový vůz s kupé I. a II. třídy řady ABa z roku 1973. Naposledy bude zařazen unikátní salónní vůz Aza 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d´Este a poté císaře a krále Karla I. Rakouského z roku 1909.

Salonní vůz AZA 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d'Este

Salonní vůz AZA 1-0086 ze sbírek Národního technického muzea byl postaven v roce 1909 pro arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este ve smíchovské továrně Ringhoffer. Vnitřní uspořádání a vybavení vozu vycházelo z přímých požadavků arcivévody, naopak vnější vzhled byl inspirován rychlíkovými vozy c. a k. Státních drah. Arcivévoda používal vůz k soukromým rodinným a polooficiálním cestám, měl ho použít i k absolvování části cesty do Sarajeva v červnu 1914, ale kvůli zadřenému ložisku nápravy k tomu nedošlo.

Výstava "Habsburkové na kolejích"

19. května 2024 bude v císařském salónku na železničním nádraží v Benešově zahájena panelová výstava "Habsburkové na kolejích", která vzešla ze spolupráce Národního technického muzea, Národního památkového ústavu a Správy železnic, s. o. Výstava si klade za cíl prezentovat fenomén železnice z pohledu císařského dvora (v širším pohledu i cestování elit v průběhu 19. a 20. století). Návštěvníkovi představí skladbu císařského dvorního vlaku či salonní vozy Františka Ferdinanda d´Este, ale i celou řadu dalších souvisejících témat, které jsou spojeny se životem Františka Ferdinanda d´Este (a jeho rodiny) na Konopišti a Chlumu u Třeboně.

Online prodej vstupenek do vlaků probíhá na www.ntm.cz. Vstupenky do vlaků lze také zakoupit na pokladnách všech tří poboček NTM.

Zdroj: Ministerstvo kultury
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Středočeši stárnou, počet seniorů v regionu se během tří dekád navýší o polovinu

Středočeský kraj reaguje na zvyšující se počet obyvatel a také na stárnutí obyvatelstva. V místech s největší poptávkou po lůžkách v domovech pro seniory vzniknou nová zařízení, či dojde k navýšení kapacit u stávajících poskytovatelů. Senioři budou ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Znepokojivý průzkum: Děti ve Středočeském kraji tráví na internetu průměrně 5 hodin denně

Děti ve Středočeském kraji jsou na internetu průměrně 5 hodin denně. Se závislostmi i šikanou bojuje dostupná primární prevence. Oproti tomu jsou v kr ...

O prestižní značku Regionální potravina soutěžili výrobci ve Středočeském kraji

Do patnáctého ročníku prestižní soutěže o ocenění značkou Regionální potravina se ve Středočeském kraji přihlásilo 48 lokálních výrobců s 245 produkty ...

Budete ve volbách do Evropského parlamentu hlasovat mimo svoje bydliště? Nezapomeňte včas požádat o voličský průkaz

Plánujete při červnových volbách do Evropského parlamentu volit mimo své trvalé bydliště? Jde to, ale musíte mít voličský průkaz. S ním pak můžete hla ...

Úterý 18.6.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes