BrandýsDnes.cz
BrandýsDnes.cz » Zpravodajství » Kultura, volný čas

Mezinárodní den archeologie si opět připomenou i středočeská muzea

14.10.2021
Mezinárodní den archeologie si opět připomenou i středočeská muzea.Některá připravila program už na tuto sobotu 16. října, další akce se budou konat o týden později, 23. října.
Foto: kr-stredocesky.cz
Mezinárodní den archeologie se koná pravidelně každou třetí sobotu v říjnu. Poprvé archeologové touto popularizační akcí upozornili na svou práci v roce 2011 ve Spojených státech amerických. Během dvou let se stal celosvětovou akcí, ke které se čeští archeologové spontánně připojili poprvé v roce 2014.

Území Středočeského kraje je díky příhodným přírodním podmínkám pro archeology otevřenou knihou, ve které učí číst i zájemce o historii. A protože archeologové tráví větší část svého profesního života v terénu, rozhodla se i středočeská muzea pozvat zájemce o poznatky z oboru archeologie také na komentované vycházky.

V sobotu 16. 10. se můžete připojit ke srazu zájemců v 9 h u vchodu vlakové nádražní budovy Benešov a vydat se "Za humna Benešova" s Muzeem Podblanicka, p. o. Trasa 12 km vycházky povede na archeologické lokality Konopiště, Tuškov, Chvojen a Kožlí. Ale už ve čtvrtek si zájemci mohou od 17 hodin vyslechnout přednášku PhDr. Jana Frolíka, CSc. (Archeologický ústav AV ČR) ve Vlašimi na zámku o Projektu Apostolus 2016 - 2018: nedestruktivní průzkum lokalit v Arménii.

Regionální muzeum Mělník, p. o. na sobotu od 10 hodin připravilo komentovanou prohlídku pravěkého výšinného sídliště a raně středověkého hradiště Zámka u Bohnic. Hradištěm provedou PhDr. Miloslav Slabina a Mgr. Lucie Hylmarová. Sraz v 10 hodin u zastávky autobusu (MHD) "Zámky" (nedaleko přívozu). Trasa povede po modré turistické značce, podél Vltavy.

Muzeum TGM Rakovník, p. o. odstartuje ve 14h z nádvoří muzea naučnou vycházku na místo experimentální stavby reduty ze třicetileté války na rakovnické letiště! Pokud přijdete, zúčastníte se pokusu postavit repliku dělostřelecké reduty z rakovnického bojiště z roku 1620. Vycházku povede archeoložka rakovnického muzea Kateřina Blažková. Tým experimentu tvoří kromě muzea také Univerzita Hradec Králové, Historický ústav AV ČR, Ústav archeologické památkové péče středních Čech, Muzeum Unhošť, Butlers Dragonerregiment, Polský svaz a především dobrovolníci z řad široké veřejnosti.

O době kamenné na Brandýssku se dozvíte na celodenním programu v Oblastního muzea Praha-východ v Brandýse nad Labem od 10 do 16 hodin další sobotu, 23. října.

Regionální muzeum Jílové u Prahy pozve v neděli 24. října od 10 do 15 hodin. Připravena je i ukázka výcviku římských legionářů a krátké tematické přednášky, tzv. "jednohubky".

A jestli Vaše srdce začne bít pro archeologii silněji, navštivte web Cesty archeologie spravovaný Ústavem archeologické památkové péče středních Čech, p. o., který se kromě své odborné práce věnuje také mnoha popularizačním a vzdělávacím projektům. Mimo jiné vede i Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor s blízkým keltským oppidem Stradonice a chystá se na rozšíření své činnosti na keltské oppidum Závist.

Zdroj: Středočeský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Kultura, volný čas

V pátek 28. října 2022 se otevřou brány středočeských muzeí a galerií zdarma či za symbolické vstupné

Střední Čechy se připravují na Den Středočeského kraje, který se koná tradičně 28. října v den státního svátku a vzniku samostatného Československa. Při této příležitosti nabízejí středočeská muzea a galerie zřizovaná krajem pestrý kulturní program ...

Výstava ve Staré Boleslavi láká ke zpomalení v rychlé době

V ambitech baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi byla v úterý 27. září za přítomnosti hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové a praž ...

Česká televize: S velkou letní rodinnou hrou Déčka vyrazily děti na bezmála sto tisíc výletů

Hrad Český Šternberk, zámek v Brandýse nad Labem, zámek Konopiště nebo Kutná Hora. Během letní hry pomáhaly děti ve Středočeském kraji a celkem na 259 ...

Clean up the world: Uklízet svět se chystají stovky dobrovolníků

Celosvětový úklidový den Clean up the world se nezadržitelně blíží. Stejně jako každý rok i letos se ho zúčastní také Český svaz ochránců přírody s ce ...

Třetí řada seriálu Případy 1. oddělení odstartuje v pondělí 5. září 2022

Třetí řada seriálu inspirovaného skutečnými policejními případy odstartuje v pondělí 5. září ve 20:10 hodin na ČT1. Po šesti letech se tak staří známí ...

Pátek 9.12.2022
Středočeský kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS | RSS InfoDnes
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.