BrandýsDnes.cz
BrandýsDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Slatinné lázně Toušeň

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Lazne Tousen Lazne od Petr Vilgus Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons.

Nejstarší přímá písemná zmínka o živém pramenu je z roku 1563, nejvděčnější zprávy jsou z let velkých epidemií 1850 a 1866. Za válečných let pramen chránil místní obyvatele před cholerou. Základní kámen první lázeňské budovy položil 10. března 1868 Jan Králík. Pro léčivé účinky, blízkost Prahy a přírodní prostředí bez velkých klimatických změn nabývaly malé lázně obliby a postupně i známosti, takže již v roce 1871 zde bylo ubytováno deset stálých hostů a deset let po založení bylo třeba k původnímu lázeňskému domu přistavět první patro.

Od roku 1912 vítala lázeňské hosty také kolonáda, ojedinělá kubisticky pojatá konstrukce z litého betonu, imitujícího dřevo. Myšlenka tohoto řešení je spojována se jménem architekta Otakara Novotného, provedení stavby je zřejmě dílem stavitele Konstantina Saxe.

Od 1. září 2006 se Slatinné lázně Toušeň staly součástí pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Léčebná zařízení lázní má k dispozici vedle tradičních slatinných koupelí i kompletně obnovenou vodoléčbu, podvodní masáž, elektroléčbu včetně magnetoterapie a prostory pro léčebný tělocvik, akupunkturu a léčbu parafinem.
V současné době se v lázních podává přes 60 000 procedur ročně, z toho 17 až 18 tisíc slatinných koupelí.

Samozřejmou součástí lázní je veřejná dietní jídelna a lázeňská kavárna.
Vnitřní prostory lázní jsou zdobeny obrazy s toušeňskými motivy v kresbách, pastelech a olejomalbách Rudolfa Truhlaříka, Ferdinanda Blechy a Viléma Plocka.

Mapa:





Brandýs nad Labem - Stará Boleslav a okolí - další tipy na výlet


Hrad Jenštejn

Hrad Jenštejn byl založen dvorním sudím Jana Lucemburského, Jencem z rodu Janoviců, ve 30. letech 14. století. Ten také přinesl pro tvrz i ves, která kolem vznikla, i jméno. Nejprve to byl Jencův kámen, Jencestein, Jenštýn a od roku 1923 Jenštejn. Jak hrad v pravé podobě vypadal po svém založení i po přestavbě nikdo neví. Nedochoval se žádný historický záznam a nejstarší rytiny pochází až z 18. století.

Další info »

Arnoldinovský dům - Oblastní muzeum Praha-východ

Arnoldinovský dům se nachází na Masarykově náměstí č.p. 97 v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi a je sídlem oblastního muzea Praha - východ. Mimo celé řady sbírkových kolekcí z regionální historie a antropologie, přírodnin, výtvarného umění a bohatých archivů tu najdeme také archeologické nálezy, dokládající pravěké osídlení zdejšího kraje.

Další info »

Zámek Brandýs nad Labem

Renesanční zámek Brandýs nad Labem patří k nejvýznamnějším památkám Čech a je jedinečným zámkem v zemích Koruny české, kde v průběhu čtyř staletí pobývali všichni panovníci Habsbursko ? Lotrinské dynastie. První záznamy o Brandýse se datují rokem 1304, a pokud vznikl už po roce 1290, lze se domnívat, že jeho stavitelem možná nebyl nikdo menší, než Jan z Michalovic, zakladatel rodu pánů z Michalovic.

Další info »

Proboštská jezera

Proboštská jezera leží v úrodné Polabské nížině nedaleko od Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Jsou oblíbeným místem rybaření ale i přírodního koupání. Jezera vznikly po vytěžení štěrkopísku. Nejlepší koupání je na placené písečné pláži v kempu.

Další info »

Kostel svatého Klimenta

Románský kostel sv. Klementa je nejstarší stojící budovou ve Staré Boleslavi. Je považován za hradní kapli někdejšího boleslavského hradu. Stojí v těsném sousedství kapitulní basiliky sv. Václava. Svou dnešní podobu kostel získal patrně ve třetí čtvrtině 12. století. Mezi odborníky však převažuje domněnka, že kostel zbudoval kolem roku 915 kníže Vratislav na místě staršího dřevěného kostelíka, založeného sv. Metodějem.

Další info »

Polabská cyklostezka - Brandýs nad Labem

Polabská cyklostezka - Brandýs nad Labem a okolí je dlouhá více než deset kilometrů a je využívána cyklisty, ale i pěšími, vozíčkáři a kolečkovými bruslaři. Na jejím úseku najdete osm zastřešených odpočívadel, kde se dá nejen schovat přes nepříznivým počasím, ale i posvačit anebo se protáhnout na speciálních herních prvcích. Zvláštností cyklostezky jsou také tři originální zvukové informační klikotoče, kde si můžete sami spustit zvukové záznamy o historických a přírodních zajímavostech jednotlivých úseků a dozvíte se také něco o Příběhu řeky Labe. Součástí realizace cyklostezky jsou i nové lávky a rampy, z nichž nejzajímavější a technicky nejnáročnější je rampa u renesančního kamenného mostu pod brandýským zámkem. Unavený cyklista může v létě využít i návazné vlakové a turistické lodní dopravy na Středním Labi.

Další info »
Pátek 29.3.2024
Středočeský kraj
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes